Dünyamız Nereye Doğru? Hungtington`un Kuyuya Attığı Taşı Birleşmiş Milletler Bile Çıkaramıyor.

untitled

Dokuz “Medeniyet” haritası Hungtington`un “Medeniyetler Çatışmasından” (Wikipedia)

(21. Yüzyıl`a girerken Bernard Lewis yazdı, Samuel P. Hungtington genişletti ve ABD ise uygulamakta…)

2014 Yılı da bitti ve bir yılda Türkiye`nin komşuları olan Irak`ta çoğu sivil yaklaşık 15000 ve Suriye`de ise 40000 insan öl(dürül)dü, sayı daha da çok bence. 11 Eylül 2001 yılından sonra artık dünya değişti, terör, şiddet, ve çatışmalar daha da çoğaldı. Dünyada özellikle Ortadoğu`da değişik dinlerin ve inançların savaşı giderek artmakta ve ne yazık ki önümüzdeki yıllarda dinler arası kan ve şiddet azalacak gibi görünmemektedir. Kaynakları belli olmayan IŞİD/İD vs gibi tehlikeli terör örgütleri hele de ortalıkta…

Artık çatışmalar Orta Asya, Hindistan ve Çin`e doğru kaydırılmakta. Şimdi bu yazıyı yazarken Hintli Müslümanların öfkeli olduğu haberini duydum. BBC Türkçe`den şöyle bir haber geçti: Hindistan`da temsili Müslüman `militanlara` karşı tatbikatlar. (http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150102_hindistan_tatbikat_islam).

Acaba ABD körükleyeceği 21. Yüzyıl tablosunu önceden Samuel Hungtington`a mı yazdırmış? veya günümüzdeki gerginliğin ve kanlı çatışmaların fikir babası Hungtington mu? Hungtington yazdığı “Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması” kitabında Türkiye ile ilgili de şöyle diyor:

“Batı`nın laik ve demokratik düzeninde yeterince tecrübe sahibi olan Türkiye, artık İslam dünyasının lideri olabilir. Fakat bunu yapması için Rusya`da, Lenin rededildiği gibi Atatürk`ün mirasını inkar etmek gerekir. Bu da ancak hem siyasal hem de dinsel açıdan meşruiyet sahibi olan ve birde Atatürk kalibresinde bir lider tarafından, Türkiye parça ülkeden çekirdek ülkeye yeniden yapılabilir/çevirilebilir”. (Hungtington, 2003: 179)

11 Eylül 2001`den sonra Türkiye de hızla değişmekte. Şimdi Türk milleti ayrışma noktasına doğru götürülmektedir. Laik, dinsiz, yobaz, İslamcı, ve buna benzer kavramalar halk içinde daha da çok yaygınlaşmaktadır. 2002 yılından beri ülkenin çizgisi değişmekte ve ideolojinin iç politikada ve dış politikada nasıl bir etki ve ayrışmaya doğru götürdüğünü görüyorsunuz…

İran`da, Humeyni ve onun dinci grupları halkın din ve inanç damarından girerek güçlü ordusu olan şah rejimini yıktılar ve sonunda Humeyni Fransa`dan direk uçakla İran`a getirildi ve ülkeye hakim oldu. Şimid mollaların yönettiği ülke 35 yıl aradan sonra ağır durumda ve felakete doğru sürükleniyor. Aynı oyun Türkiye üzerine Pensilvanya`dan oynanılsa da Erdoğan – Gülen rekabeti/çekişmesi kontrolden çıktı ve olayı biraz değiştirdi. Fakat yine ülkede muhalefet ve Atatürk`ün kurduğu cumhuriyet çizgisi zayıflatılarak yerine Cemaat, asıl muhalefet konumuna getirilmeye çalışılıyor. Artık İslamcı bir iktidar var (AKP) ve bir de İslamcı muhalefet (Cemaat) Türkiye`nin geleceğine hazırlanıyor. Aslında AKP`nin herşeye paralel denmesinin anlamı da ortada. AKP ile birlikte paralel çizgi olan Cemaat`tır ve ikisi de Atatürk cumhuriyetini yok etmeye doğru ilerlemekteler ve paralelin anlamı da budur. Hatta ilerleyen aylarda Erdoğan – Gülen din kardeşliği adı altında barış(tırıl)abilirler. Bu konuda çalışmalar devam etmekte ve Gülen`in Türkiye`ye getirilme ihtimali var. Fakat önce terör örgütü PKK`nın başı AKP ile anlaştıkları gereği hapisten çıkarılmalı (PKK`nın 2015 kongresine bile katılacakmış). Oyun devam ediyor…

Tabi ki Ankara`daki değişiklik/gelişmeler Türkiye ile sınır ve Anadolu`nun devamı olan Türk Azerbaycan`ı da (Bakü – Tebriz) etkilemektedir.

KAYNAKLAR:

Hungtington, Samuel P, The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order. New York, Simon & Schuster Paperbacks, 2003.

Aran RDEBİLLİ

03 Ocak 2015

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s