İran/Fars kurnazlığı…

251948_457889504232145_276299786_n

Türk Güney Azerbaycan/Tebriz`in sevilen Traxtur (Traktör) takımı taraftarları. (Foto: Tractor Fan club)

Tractor_club_1970_Fans

Traxtur (Traktör) taraftarlarının İran/Fars ırkçılığına karşı itirazları.(Foto: Tractor Club 1970)

72045_587

Andranik Teymuriyan İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani`nin iftar sofrasında. (Foto: Tabnak)

139305120933017633332584

İran`da en iyi oyuncu seçilen İstiklal takımının oyuncusu Ermeni Andranik Teymuriyan.(Foto: Tasnim)

Bu bir tesadüf mü?

01 Ağustos 2014 tarihinde Kuzey Azerbaycan 8 evladını Ermeni saldırısında şehid verdi.

02 Ağustos 2014 tarihinde Ermeni Andranik Teymuriyan İran Premier Lig`inin en iyi oyuncusu olarak kurnazlıkla seç(tir)ildi.

Bildiğiniz gibi İran’da başka alanlar gibi spor ve futbol da baskı altında ve tüm gücü elinde bulunduran Hamaney ve devrim muhafızlarının kontrol ve tekelindedir. Özellikle Etnik bölge ve coğrafiyalardaki tüm spor aktivitelere yön verilmektedir. Hatta son dönemlerde Güney Azerbaycan gençliğinin içinde ve yüreğinde giderek büyüyen ve sevilen futbol takımı Traxtor`a (traktör) bile baskı artarak yönlendirilmektedir.

Bu ortamda İran molla rejiminin Azerbaycan’ın (Kuzey/Güney) şehid verdiği bu hassas günlerinde Bakü ve Tebriz`e karşı yeni bir kurnazlık ve düşmanca tavır sergilemiştir. Şöyle ki; İran`ın İstiklal futbol takımı oyuncusu ve İran`daki bazı Ermeniler tarafından tüm Ermenilerin temsilcisi olarak tanınan Ermeni asıllı Andranik Teymuriyan, İran Premier Lig`inin en iyi oyuncusu olarak seçilmiştir. İşgalcı Ermenistan`ın saldırı sonucu, Kuzey Azerbaycan şehid verdiyi ve gerginliğin sürdüğü bu günlerinde, Ermeni Andranik Teymuriyan`ın İran`ın en iyi oyuncu olarak seçilmesi ve tüm medya yoluyla yansıtılması tam bir Fars/Acem kurnazlığıdır. Bu bir tesadüf olamaz. Hangi mekanizmalara göre ve nasıl en iyi oyuncu olarak ilan edilmiştir.? Lig`de kendine rakip olan oyuncularla kaç puan farkı vardı ve bu nasıl elde edildi? Hatta Ermeni Andranik bile şaşırarak knendisine yöneltilen, “Eğer kendiniz hakem olsaydınız Andranik`i seçer miydisniz?” sorusuna şöyle cevap vermiş: “Hayır, ben asla Andranik`i seçmezdim ve ödülü Bahtiyar ve Peyam`a verirdim” diyor.(1)

Dahsı Hamaneyi`in ekibinden olan eski devrim muhafızı komutanı Muhsin Rezai`e bağlı Baztab haber saytı bile aynı gün bu Ermeni oyuncudan iltifat ederek ilgi göstermiş ve haberler yayımlamıştır. Hatırlayacağınız gibi, IŞİD`in Irak`ta ilerleyerek İran sınırlarına yaklaştığı o günlerde İran molla rejimi korku ve telaşa kapılarak Muhsin Rezai`den, yine Türk bölgesi olan Güney Azerbaycan/Tebriz`e mesaj göndermiş ve Rezai: “yeni bir kerbela ve aşura olayı yoldadır, buna hazır olun”(2) gibi saçma sözlerle Azerbaycan milletinin inanç tamarından girmeye çalışmış. Fakat bu yeni fitnelerine Güney Azerbaycan gençlıği şöyle cevap vermiştir: “Bu defa biz İran – Irak savaşındaki hatalarımızı tekrarlamayacağız.Biz Türk`ler yanlız kendi topraklarımız/coğrafiyamız olan Güney Azerbaycan için canımızı feda edeceğiz. İran/Fras, Şii ve Sünni v.b. oyunlar için değil …

Gerçekten de Tahran rejiminin içindeki milyonlarca Güney Azerbaycan`lılara ve Kuzey Azerbaycan devleti ve milletine başsağlığı vermek yerine, bilerek bir Ermeni`yi, Azerbaycan`ın bu hassas günlerinde kurnazlıkla seç(tir)mesi aslında Tahran rejiminin ve Fars`ların, tüm Azerbaycan milletine karşı olan kinin ve düşmanca tavrının bir örneğidir. Güney Azerbaycan/Tebriz, Şii İran ile Gregoryan Ermenistan kardeşliğini çok iyi bilmekte ve eminim ki rejimin bu yeni tavrını ve tutumunu da not alarak cevabsız bırakmayacaktır. Nitekim molla rejimi, Tebriz`in Humeyni rejiminden önceki şovenist şah rejimine attığı tokatı da unutmamaıştır.

Kaynaklar:

(1). Andranik`in Açısından Ligin en iyi Oyuncusu, (Behterin Bazikon-e Leyg ez Nezer-e Andranik). http://www.mashreghnews.ir/fa/news/332894/, 05 Ağustos 2014 (1393/5/14)

(2). Hazır Olun Yeni Kerbela ve Aşura Yoldadır, (Amade Başid, Aşura ve Kerbela-ye Cedidi Der Rah Est). http://tnews.ir/news/E22F27010987.html, 26 Haziran 2014 (1393/4/6).

 

Aran ERDEBİLLİ

06 Ağustos 2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s