Güzide Komutanlarımızdan Muhittin Paşa, Orduda ve Anadolu’daki Hayatı, Resmi Tercüme-i Hali ve Şahsiyeti.

Güzide Komutanlarımızdan Muhittin Paşa, Orduda ve Anadolu’daki Hayatı, Resmi Tercüme-i Hali ve Şahsiyeti.

One of Our Distinguished Commanders, Muhittin Pasha, His Life, Biography and Personality In Anatolia And Army

Peyami Safa
Çev: Aran ERDEBİLLİ
Tarih Kültür ve Sanat Arastırmaları Dergisi (ISSN: 2147-0626) Cilt. 3, No, 1, Mart 2104
Journal of History Culture and Art Research, Vol. 3, No. 1, March 2014
DOI: 10.7596/taksad.v3i1.287
Özet

Muhittin Paşa, Türkiye’nin büyük milli mücadelesinde kendisini icraatlarıyla göstermiş ve ispatlamış özellikle ordu teşkilatına hâkim olan, tecrübeli ve başarılı komutanlardan birisidir. Milli mücadelede Anadolu’nun en buhranlı zamanlarında Türk ruhu ile cephe gerisinde çabalar gösteren ve yılmadan çalışan bir seçkin komutandır. Anadolu’daki Kastamonu, Adana ve bölgelerinde, Sakarya ve İnönü savaşlarında, acemi halkın örgütlenmesinden tutmuş askeri eğitimlerine kadar önemli vazifelere de bulunmuş ve büyük cesaret sergileyerek her kesi ülkenin savunmasına hazırlamıştır. Yunanlıları İzmir’de denize dökmeden önce, dağılmaya doğru giden, acınacak bir durumda olan ve kendisini bile savunamayan bir Türk ordusunu yan yana toplayarak, savaşa hazır bir duruma getirmiştir. Hatta bu tecrübeli Türk komutanı, Anadolu’da halk örgüt kavramını bile bilmezken, özellikle Kastamonu ve çevresinde büyük bir başarıyla eli silah tutamayan halkı özenle örgütlemiş ve sorunları göğüsleyerek askeri eğitimlerini üstlenmiştir. Dolayısıyla, durmadan çalışan Muhittin paşa, Anadolu’nun en tehlikeli ve düşman ateşiyle karşı karşıya kalan zamanında yepyeni, dinç ve eğitilmiş gücü cepheye sevk ederek, düşmanın üstün güçle saldırısını def edebilmiştir. Muhittin paşa, düşmanı denize dökerek zaferi Anadolu’ya getiren ve bu muazzam işi başaranlar arasında halkın saygı ve sevgisini kazananlardandır. Yüksek seviyede askeri ve idari kabiliyette sahip olan Muhittin Paşa ikinci faaliyeti de Adana’da olmuş ve Türkiye-Fransa arasındaki Kilikya anlaşmasının 11’inci Maddesi gereği, Türkiye-Suriye arasındaki gümrük mukavelesi aktı için Beyrut’ta kurulan komisyonda Türkiye tarafından bulunmuştur.

Abstract

Muhittin Pasha was one of the most experienced and successful commanders, who proved and demonstrated his performances especially in the dominant of military organization in Turkey’s great national struggle. During the terrible time of Anatolia in the national struggle, he worked tirelessly with Turkish spirit behind the front. In Kastamonu, Adana and their regions, and in the Battles of Sakarya and İnönü, he kept the organization and the military training of the recruits up, and displayed a great courage in preparing everyone for the defense of country. Before driving the Greek forces into the sea in Izmir, and when the Turkish army was nearly collapsing and it could not even defend itself, he collected the army, and made it ready for the war. In fact, in Anatolia, especially in Kastamonu and its region, the people even did not know the concept of organization. Therefore, he organized them and got people to make military training, who were unable to keep a weapon. In the most dangerous times of Anatolia, Muhittin Pasha tried and worked non-stop to train in the front, defend high attack of enemy power, and drive the enemy forces into the sea. The people of Anatolia greatly respected this man, who had brought them a great victory. The second activity of Muhittin, who had a high-level military and administrative talent, was in Adana. He was the representative of Turkey in the commission founded in Beirut for the act of Turkey-Syrian Customs Agreement which was the requirement of Article 11th of Cilicia Agreement between Turkey and France.

Anahtar Kelimeler

Muhittin Paşa, Anadolu, Türk Ordusu, Milli Mücadele, Sakarya ve İnönü savaşları, Türkiye-Fransa İtilafnamesi, Muhittin Pasha, Anatolia, Turkish Army, Great National Struggle, The Battles of Sakarya and İnönü, Turkish-French Agreement.

Tam Metin: PDF

Aran ERDEBİLLİ

25 Haziran 2014

http://kutaksam.karabuk.edu.tr/index.php/ilk/article/view/287

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s