İran`da Seçimler: Dini Lider Hamaney`in Seçtiği Proses

IranianDemocracy-X

Bu gün İran`da 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte eş zamanlı olarak 4. dönem yerel seçimleri de başladı. İran`da seçimlerin adil ve özgür olduğunu söylemek mümkün değildir. Hamaneyi ve çevresi, Humeyni sonrası halkı meydanlara çekmek için ve önceden belirledikleri güya muhafazakar ve islahatçı adıyla ortaya attıkları adaylarla molla düzenini koruyabilmişlerdir. Önceki cumhurbaşkanları Rafsancani, reformçı Hatemi ve muhafazakar Ahmedinejad arasında biraz farklılıklar olsa da aslında bunlar Vilayet-e-Fakih ve İran`ın İslaminin düzenine derinden inananlardır. Son günlerde iki aday Gulamali Haddad Adil ve Muhammad Riza Arif`in adaylıktan çekilmesinden(!) sonra Muhafazakar isimlerin ağırlıklı olduğu altı aday kalmıştır. Bu 6 adayın içinde ise Hamaney`in inandığı Mohammed Bakir Kalibaf (Tahran Belediye Başkanı) Said Celili (Milli Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci) ve Hasan Ruhani (eski Milli Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri ve güya reformçı eski cumhurbaşkanı mohammad Hatemiye`ye ve Rafsancani`ye yakın bir aday) ön plana çıkmıştır.

İran`ın Uzmanlar Meclisi (Majles-e-Hobregan) tarafından ömür boyu göreve atanan İran`ın dini lideri Ali Hüseyni Hamaney, günümüzde yürütmenin başı olan cumhurbaşkan mutlak çoğunluk esasında halkoyuyla seçilmesini engelleyerek kendi eliyle belirlemektedir. Öyle ki, Haziran 2009 yılında bu düzensizliği ve rejimin oyununu dünya görmüştür. Şimdiki cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad`ın halk tarafından seçilmemesine rağmen, Hamaney`in eliyle  cumhurbaşkanlığına getirildi ve bu oyuna tepki veren halk kanlı şekilde cadde ve sokaklarda bastırıldı.   

Bu çerçevede mollalar 1979`dan hep yeni oyun ve mtodlarla düzenlerini koruyabilmişlerdir. Molla  düzeninin  derdi kendilerinin vurguladıkları İslam`ın bayrakdarlığı ve Filistin, Hizbullah, HAMAS v.b. değildir. Bunlar yanlız Fars sistemini günümüze kadar korumuş ve halen bu işleri İslam adıyla yapmaktalar. Nitekim 2003 yılında güya demokrat ve diyalogcu cumhurbaşkanı Mohammad Hatemi, ABD`ye mektup göndererek, ABD `den İran`a saldırmamasını, İran`ı şer ekseni görmemesini ve karşısında ise, İran`ın Lübnan, Hizbullah, Filistin ve HAMAS`ı silahsızlandırmasını ve nükleer faaliyetlerinin durdurmasını istemiştir. 

İran`da cumhurbaşkanlığı seçimlerine Hamaney tarafından belirlenen adaylar bir taraftan İran`ın çoğunluk etnik bölgeleri olan ve 1979`dan baskı şiddet ve ayrımcılığa maruz kalan Güney Azerbaycan, Arap – Ahvaz, Balochistan v.b bölgelerine gitmişler. Diğer taraftan ise, tüm devrim muhafızlarını ve gönüllü kaba güçleri besij`i bu bölgelerde de halkı bastırmak için hazır durumda tutmuşlar ve  baskı ve şiddeti gittikçe artırmışlardır. Bu etnik bölgelerin durumu İran mollaları tarafından hep yoksulluk ve sıkıntılarla karşı karşıya getirlimiştir. Yıllardır Güney Azerbaycan bölgeleri ve Türk milleti bunların siyasetlerini görmüş ve bu millete uygulanan fars ırkçı politikaların kurbanı olmuştur. Eski cumhurbaşkanları Ali Akber Haşemi Rafsancani, Muhammed Hatemi ve şimdi ise Mahmud Ahmedinejad v.b. islahatçı ve muhafazakar adlandırılan mollaların uyguladıkları sinsi plan ve programlarının yaraları devam ederken, Hamaney`in yeni adayları arka arkaya Fars`ların yaşamadığı olan Güney Azerbaycan ve başka etnik bölgelere giderek büyük laflarla ve yalanlarla bu milletlere yine yalan vaadlar vermeye başlamışlardır. 

imagesCAXKX1R5

Ne var ki, aç durumda olan İran halkı şuanda bu sahte seçimlere bile heyecan göstermemekte ve hiç bir seçim havası şuanda görülmemektedir. Yoksul halk bıkmış durumda ve yanlız geçim ve ekmek  fikrindedir. Dolayısıyla halk, yanlız karnın nasıl doyuracağını düşünmekte. Son günlerde buğdayın olmaması ve ekmek kuyruklarında bekleyen aç halkın ayaklanmasını engellemek için mollalar çok pahalı fiyatlara buğday almışlardır. Fakat bu durumdan ve sahte seçimlerden  büyük çalkantılarla karşılaşacağını anlayan molla rejimi kabalıkla halk içinde bilinen devrim muhafızları ve besij (gönüllüler) güçlerini halkı sert bastırmak için hazır durumda tutmaktalar. Hatta, bu seçimlerinde ABD, AB, İsrail v.b. ülkeleri ve grupları suçlayarak ve bahane ederek halkı Hameneyi`in seçtiğine karşı çıkmamaları için önceden de mesaj verilmiş ve tepki olduğu halde bastırmak niyetindeler. Oysa, halk Hamaneyi`in ve diktatör rejiminin kaba güçlerine rağmen katılmamak, tepki vermek ve hatta boykot fikrindedir… 

Gerçekten de, Iran`ın özgür olmayan seçimleri dini Lider Ali Hamaney`in ve çevresinin önceden belirlediği ve seçtiği adayların seçim prosesidir. Dolayısyla İran molla rejiminde seçimler yanlız bir boş çabadan ve halkı kandırmadan başka bir şey değildir. Dünya arenasında yanlızlaşan, ABD, AB  ambargolarına maruz kalan, komşuları ve Arap ülkelriyle sıkıntı yaşayan ve soğuk ilişkileri olan İran`i içten büyük bir çalkantı beklemektedir. Bunlar yapılırken, ABD de bölge ülkelrine silah ticareti ve satışını artırmakta ve İran`ın bu kriz zamanında bu ülkelerle rekabet edemeyeceği şimdiden görünmektedir. Rekabete kalkıştığı zamna ise molla düzeninin giderek çöküşüne  neden olacaktır. Bu dağıtıcı ticaretin de İran için büyük tehlikeli olduğu görünmektedir. Böyle bir rejimin bu hassas zamanda sahte seçimlerine katılmak hem terörü destekleyen rejimin ömrünü uzatacak hem de, içindeki çoğunluk olan etnik bölgelerinin daha da önümüzdeki yillarda felaketlerle karşı karşıya kalacakları anlamına gelmektedir.

Aran ERDEBİLLİ

14 Haziran 2013

Reklamlar