Bir Kitap: Sumgayıt SSCB`nin Dağılmasının Başlangıcı

imagesCAHVATXT

2010 yılında Azerbaycan`da yayımlanan “Sumgayıt SSCB`nin dağılmasının başlangıcı” adlı kitap Aslan İsmailov tarafından yazılmıştır. Kitap`ın yazarı Sovyetler Birliği döneminde ve Sumgayıt cinayetinin mahkeme sürecinde olan Azerbaycan`lı bir savcıdır. Yazar 1988`deki Sumgayıt  olayının Sovyet Birliğinin gizli servis komitesi ile Ermenilerin bir planı olduğunu ve o dönemdeki mahkeme sürecinin gerçek kaynaklarına, cinayet belgelerine, fotoğraflara ve detaylara dayanarak bu önemli kitabı kaleme almış ve Ermeniler ile Rusların bu cinayetteki kendi çirkin oyunlarını tahlil ederek ortaya koymuştur. Zira bu plan ve provaksyonlarla, Karabağ`ın işgali için Sumgayıt Ermenilere önemli bir anahtar saylmaktaydı. Böylece, bu planla SSCB, bu anahtarı Ermeniler vermiş ve sonralar kütle pisikolojisi olarak yavaş yavaş Karabğ`ı vahşicesine işgal edebilmişlerdir. Bu kitap, Azerbaycan milletine o dönem Rus-Ermeni tarafından sergilenmiş ve yaşanmış oyunları ve gerçekleri detaylarıyla daha doğru ve dürüst anlamak için uygun ve önemli bir kaynaktır. Ayrıca, bu kitap Sumgayıt olayında Ermenilerin günümüzdeki tüm yalanlarını ve propagandalarını çürütmektedir.

Sovyet Birliği Rusya`sının gizli servisiyle Ermeniler kendi provaksyonlarını Sumgayıt öncesi, Azerbaycan topraklarının üzerinde Nahçivan ve başka şehirlerde de hayata geçirmek isteselerde başarılı olamamışlar ve sonunda çirkin oyunlarını Sumqayıt`ta başarılı bir şekilde ortaya koymuşlardır. Bu çerçevede, Sumgayıt olayından önce 19 Şubat 1988`de, Ermenistan`ın başkenti Erivan`da kütlevi mitingler ve protestolarla: “Ermenistan Türk`lerden temizlenmeli”, “Ermenistan yanlız Ermenilerindir” v.b. gibi sloganlarla başlıyor ve Azerbaycan`lıların tarihi binaları, camileri, okulları ve evleri yakılıyor. Öyle ki, 200 bin Azerbaycan Türk`ü Ermenistan`dan kovuluyor ve onların Ermenistan`nın başka yerleine yerleşmesinin bile önü kesiliyor. Hemen Sumgayıt planı ortaya koyuluyor ve bu kanlı oyunda Sovyetler Birliğinin başında olan Mihail Gorbaçov büyük rolü oluyor. Gorbaçov, Karakter olarak makam seven, kahraman gösterilmek isteyen ve bundan zevk alan bir karekterdi ve çevresi ise, Ermenilerle doluydu. Gorbaçov hep Karabağ`ı Azerbaycan`lılardan alıp Ermenilere vermek isteğindeydi. Bunları o dönem, Vazirov ve Zori Balayan iyi biliyorlardı. Dahası, bu oyunun başka aktifleri ve yönlendirenleri de olmuştur. Ermeni ve Rus teşkilatçıları, Ohaniyan, Samoylov ve Parlovski gibi şahıslar da doğrudan rol almışlardır.

Gerçekten de Ruslar ve Ermeniler Sumgaiyt`taki planlar doğrultusunda cinayetin ve kanın akmasını istemekteydiler ve bu olayla Azerbaycan Türklerini dünyaya vahşi olarak tanıtmak niyetindeydiler. Böylece, tüm dünya medyasına bu oyunu Azerbaycan Türk milletinin aleyhine yansıtabilmişlerdir. Bu olayda 6`sı Azerbaycan Türk`ü ve 26 Ermeni toplam 32 kişi öldürülse de aslında bu insanların katl edilmesinde en aktif rolü olan ve yöneten katil Ermeni asıllı 1959 doğumlu Eduard Robertoviç Grigoriyan`dır. Hatta, 6 Azerbaycan`lı Sumgayıt Ermenilerini korumak için öldürülüyor. Bu olayda Ermeni asıllı Mirzuriyan kız kardeşlere tecavüz eden ise, yine Ermeni asıllı Grigoriyandır. Hatta, tecavüze uğrayan Ermeni Mirzuriyan kız kardeşleri mahkeme zamanı bazı şahslarla yüzleşerken kendilerine tecavüz eden Ermeni Grigoriyan`ı hemen tanımışlardır.

Sovyet Birliği zamanında malesef bazı Azerbaycan kökenli şahısların da hiyaneti olmuştur. SSCB  zamanı bu şahısların çoğu bile korkarak bu cinayet hakkında bile susmuşlardır. Ne var ki, bu olayın mahkemesi hep Ruslar ve Ermeni asıllı hakimler tarafından yürütüldüğü için adaletsizce sonuçlanmış ve hatta günümüzde bile Ermeniler bunu Azerbaycan alehine kullanmaktalardır. 

Azerbaycan`ın Sumgayıt şehrindeki olaydan 25 yıl geçmektedir. Son 2013 Ermenistan seçimlerinde suikast sonucu yaralı olarak kurtulan cumhurbaşkanı adayı ve Ermenistan Milli İrade Birliğinin başkanı Paruir Haikiriyan, kendine suikastın Ruslar tarafından yapıldığını ve hatta 1988 Sumgayıt olayının da Ruslar tarafından o zaman planladığını ve yapıldığını itiraf etmiştir.

Kitap PDF olarak (Azeri Türkçe):  http://sumgayit1988.com/files/book.pdf

Kitap PDF olarak (İngilizce): http://sumgayit1988.com/files/book-en.pdf

Aran ERDEBİLLİ

12 Nisan 2013

Reklamlar