Ermenilerden Ermenilere Şikayet Var

Ayrılıkçı Karabağ Ermenilerinin önde gideni Bako Sahakyan′dan şikayet var.

Karabağ Savaşı′nın Ermeni katılımcıları, çakma başkanları Bako Sahakyan′ı Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan′a şikayet etti. Şikayet içerikli mektuba sayıları yüzün üzerinde olduğu belirtilen savaş katılımcısı, askeri üniforma giyerek Rus tankları arkasında saklanmış çapulcu, bebek katili ve tinerci imza attı.

İşte Erivan ile Hankendi arasında gelişen trajikomik olaylar serisinden ilginç bir örnek daha. Neymiş… Erivan yönetiminin işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarına diktiği vali konumundaki Sahakyan, Karabağ Ermenilerinin ihtiyaçlarını karşılayamıyormuş. Bir de bağımsız bir devletin başkanıymış şu zavallı Karabağ Ermenisi.

Açıkçası mektubu okuduğumda zor tuttum kendimi gülmekten… biraz zor gibi geldi ama acıdım hallerine. Mektupta Sarkisyan′a Ermenistan Cumhurbaşkanı olarak değil de arkadaşları olarak hitap ettiklerini yazıyorlar.

“Eğer hatırlıyorsan, daha küçük bir komünist bozuntusu olduğunda Hankendi′nde omuz omuza çalışırdık, Bakü′den üst düzey yetkililer geldiğinde koşarak karşılardık, beraberce mangal yapardık. Şimdi başkan olmuşsun. Hani arkadaştık?! Ne o, yoksa unuttun mu bizi?” demek istiyorlar sanki.

Savaş canileri, şimdiye kadar Karabağ′da düzenlenen sözde seçimlerin Erivan yönetiminin kurduğu düzmeceden başka bir şey olmadığını açıkça itiraf ediyorlar. Ne var ki ekonomik kriz batağında boğulduklarını anladıkları için artık pes etmiş durumdalar.

2007 yılında düzenlenen sözde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sarkisyan′ın yönlendirmeleriyle Bako Sahakyan′ın adaylığını desteklediklerini söyleyen bebek katilleri, Ermenistan liderine güvenmekle hata yaptıklarını ifade ediyorlar.

Bako Sahakyan, seçim öncesindeki vaatlerini yerine getirmiyormuş, yolsuzluk ve dolandırıcılık gibi durumlar giderek artıyormuş. Ekonomide serbest rekabet ortadan kalkıyor, vergiler artıyor, tekel vakaları çoğalıyormuş. Güvenlik güçleri de halkı incitince heyecan doruğa çıkmış, nefesler tutulmuş.

Duyan da Sahakyan′ı doğru dürüst bir ülkenin başkanı zannedecek. Ekonomi, rekabet, tekel falan derken neyi kastediyor olabilirler acaba?! Ermenistan′ın ekonomisi var mı ki az sayıdaki Karabağ Ermenilerinin de ekonomisi ola. “Hangi ülkeden ne kopardıysam kardır” ilkesi ile çalışan Ermenistan ekonomisi neyse ayrılıkçı Karabağ rejiminin de ekonomisi o…

Hal böyle olunca da “gak deyince su guk deyince ekmek” alır gibi ne isterlerse Erivan aracılığıyla alıyorlar. Aslında Karabağ Ermenileri, sahte Hankendi rejiminden değil de Sarkisyan dahil bugün Ermenistan′ı yöneten bir avuç eski Karabağ Ermeni’sinden şikayetçiler. Oysa Karabağ Ermenilerinin önde gideni Sahakyan′ın kukla tiyatrosu oyuncusundan bir farkı yok.

Bu yüzden “balık baştan kokar” düşüncesiyle bizzat Erivan yönetimine hitap ediliyor. Sarkisyan, Karabağ Ermenilerinin içine düştükleri durumdan sorumlu tutuluyor. Umutsuzluk ve karamsarlık halkı içine kapattı veya Ermeniler Karabağ′ı terk ediyor diye alarm veriliyor ama aynı durum Ermenistan için de geçerlidir.

Karabağ Savaşı katılımcıları olan Ermeni canilere göre durum böyle devam ederse “ülke” kaosa sürüklenecek. Şimdi ne yapsın ki sözde cumhuriyetin sanal başkanı?!

E hadi hayırlısı diyelim.

Ceyhun Alekber

12 Temmuz 2012

1news

Reklamlar