Cumhurbaşkanlığı: Azerbaycan halkının İran’daki sahte din kisvesi ile hiçbir ortaklığı olamaz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı himayesinde Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Konseyi tarafından organize edilen “Sivil Toplumun Gelişiminde STK’ların Rolü” konulu konferansta konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Sosyal ve Politik Çalışmalar Dairesi Başkanı Ali Hasanov İran’da, Azerbaycan’a özgü olmayan birtakım yaftaları Azerbaycan’a yapıştırmaya çalışan din kisvesine bürünmüş sahteci bir güruhun olduğunu söyledi. Hasanov “Zorla bizi eşcinsellikle suçluyorlar. Biz onların bu girişimlerine direniyoruz ve İran’daki din adamlarına diyoruz ki, ayıptır, her gün Allah’a secde ediyorsun, her gün ellerini Allah’a açıyorsun, ama camiden çıkınca da yalan konuşuyorsun. Demek ki, senin dindarlığın da sahtedir, kişiliğin de. Bu tür din adamlarına ihtiyacımız yok” diye konuştu. Azerbaycan halkının bu tür sahte din adamları ile hiçbir ortaklığının söz konusu olamayacağını vurgulayan Hasanov şunları ekledi: “Ellerini Allah’a açan, Kuran okuyan, insanlara İslam mesajını ileten birisi camiden çıkınca yalan konuşmaz. Şimdi de ‘Azerbaycan’ı korkuttuk, eşcinsellerin yürüyüşü iptal edildi’ diyorlar. Sanki bunlar olmasa biz eşcinsellerin yürüyüşünü düzenleyecektik.”

 İ.A.-A.A.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında askeri işbirliği anlaşması imzalandı

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında askeri eğitim işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma; Genel Kurmay Eğitim Daire Başkanı Tuğgeneral Salih Sevil ve Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetler Eğitim Heyet Başkanı Tuğgeneral Abdülaziz Merzuk al-Cuheni tarafından başkent Riyad’da imzalandı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen törende Suudi Arabistan Alımlar ve Anlaşmalar Daire Başkanı Tuğgeneral Tarık bin Saadal Serhan ve Riyad Askeri Ataşesi Mu. Kur. Alb. Kerim Acar hazır bulundu.

Yapılan anlaşma çerçevesinde Suudi Arabistan ile Türkiye arasında askeri öğrenci değişimi yapılabilecek, Suudili Subayların Türkiye’deki Harp Okullarında Eğitim almasına imkan sağlanacak.

Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki askeri işbirliği çerçeve anlaşması her iki ülke tarafından onaylanarak geçtiğimiz Mart ayında yürürlüğe girdiği belirtti.

Büyükelçi Gün, “bu kez Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Tuğgeneral Salih Sevil başkanlığındaki askeri heyetimiz Suudi Arabistanlı muhatapları ile askeri eğitim işbirliği anlaşmasını imzaladı.” dedi.

Bu anlaşma çerçevesinde iki ülke silahlı kuvvetleri askeri okullarında eğitim alabileceğini belirten Gün, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında ortak tatbikat yapabileceğini belirtti.

“Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki askeri ve savunma sanayi işbirliğini geliştirme yolundaki çalışmalarımız devam edecek.” diyen Gün, önümüzdeki dönemde karşılıklı birçok üst düzey ziyaretin planlandığını sözlerine ekledi.

/CHA/

31 Mayıs 2012

BAKÜ-1NEWS.COM.TR

Reklamlar