Uluslararası Güney Azerbaycan Türkleri Forumunun Birincisi Başkent’te Gerçekleştirildi

Ankara’da Uluslararası Güney Azerbaycan Forumu’nun ilki gerçekleştirildi.

“1. Uluslararası Güney Azerbaycan Türkleri Forumu”na Türkiye’de ve dünyada bulunan Türk dünyasının değişik bölgelerinin dernekleri katıldı. Güney Azerbaycan’ın önde gelenlerinin de tekliflerini sunduğu programa, Azerbaycanlı bilim insanları Prof. Dr. Hanım Halilova ve Prof. Dr. Saleh Sultansoy da katıldı.

35 milyon Güney Azerbaycanlının sorunlarının tartışıldığı ve Azerbaycan Türkleri Milli Konseyi adında bir oluşumunda temellerinin atılması düşünülen forumda, Azerbaycan Türklerinin sesini sivil toplum alanında sesini daha gür çıkarması planlanıyor. Azerbaycan ile İran arasındaki Güney Azerbaycan meselesinin çözümüne yönelik adımların atılmasına ilişkin tartışmaların da yaşandığı forumda, Azerbaycan ve Türklük sevdalılarının bu foruma katılıp görüşlerini belirtmelerinin önemine dikkat çekildi.

Bozkurt işaretlerinin eksik olmadığı programda zaman zaman gergin anlar da yaşandı. Forumda muhalif, iktidar ve farklı görüş ayrımı yapılmadan dostane bir şekilde ortak zemin bulma çalışmaları yapılacağını Azerbaycan Türklerinin daha güçlü olması gerektiğine vurgu yapıldı.

/İHA/

14 Mayıs 2012

1news.com.tr

Reklamlar