31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günüdür

Ermeni Taşnaklar’la Bolşeviklerin Azerbaycan Türklerine yaptığı soykırımdan 94 yıl geçiyor. 1918’in 30 Mart gecesi Bakü’de başlatılan toplu katliamlar sırasında aralarında çok sayıda yaşlıların, kadınların ve çocukların bulunduğu 20 binin üzerinde masum insan öldürüldü.

30 Mart-2 Nisan arasında devam eden toplu katliamlarda Stepan Şaumyan’ın önderlik yaptığı silahlı Ermeni ve Bolşevik grupları Bakü’de binlerce insanı katletti, Müslüman ziyaretgâhlarını yaktı, Bakü’de yaşayan halkın toplam 400 milyon manat değerinde malvarlığına zorla el koydu. Toplu katliamlar sırasında Bakü’nün en büyük camisi olarak bilinen Tezepir Cami sürekli topa tutuldu. Ermeniler Bakü’nün en güzel mimari incilerinden olan “İsmailiye” binasını yaktılar.

Azerbaycan Türklerine uygulanan soykırım politikası sadece Bakü ile sınırlı kalmadı. Ermeni Taşnaklar 31 Mart’ta Şamahı kazasına bağlı 53 köyde 2560’ı kadın ve 1277’si çocuk olmak üzere toplam 8027 Azerbaycan Türkünü katlettiler. Guba’nın 162 köyünde katledilen Azerbaycan Türklerinin sayısı 16 binin üzerindedir. Ermeni Taşnaklar Lenkeran, Muğan bölgesi ve Karabağ’da binlerce köyü yaktı, on binlerce insanı vahşice katletti. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti tarafından 15 Temmuz 1918’de oluşturulan Olağanüstü Soruşturma Komisyonu bu katliamlarla ilgili çok sayıda bilgi ve belge toplayarak dönemin hükümetine takdim etti. 1919’da Azerbaycan Parlamentosu 31 Mart gününün Azerbaycan Türklerinin Soykırımı Günü olarak anılmasına ilişkin karar aldı.

Sovyet döneminde bu tarih hafızalardan silinmeye çalışılsa da, bağımsızlık döneminde tarihi belgelere dayanılarak 31 Mart 1918’de Azerbaycan halkına uygulanan soykırımla ilgili çok sayıda araştırmalar yapıldı ve kitaplar basıldı. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in “Azerbaycanlıların Soykırımına İlişkin” 26 Mart 1998 tarihli Kararnameyi imzalamasının ardından 31 Mart günü “Azerbaycanlıların Soykırımı Günü” olarak anılıyor.

Bugün, “31 Mart: Azerbaycanlıların Soykırımı Günü” dolayısıyla dünyanın çeşitli ülkelerinde etkinlikler, anma törenleri ve konferanslar düzenlenecek.

İ.A-MRA

31 Mart 2012

BAKÜ-1NEWS.COM.TR

Reklamlar