Obama’dan Nevruz mesajı

ABD Başkanı Barack Obama, İran halkı için yayınladığı Nevruz mesajında diyalog çağrısında bulundu.

21 Mart’ta kutlanacak olan Nevruz sebebiyle ülke liderlerinden de barış ve birlik mesajları geldi.

İran’da yeni yılın başlangıcı olarak kutlanan Nevruz dolayısıyla yayınladığı mesajında İran halkına seslenen ABD Başkanı Barack Obama, “ABD sizin görüşlerinizi ve isteklerinizi duymak için diyalog arayışındadır” ifadesini kullandı.
Mesajında İran yönetimine de çağrıda bulunan Obama, İran hükümetinden vatandaşlarının ülke dışındaki bilgiye erişimini engellemeye son vermesini ve İran halkının evrensel haklarına saygı göstermesini istedi.
İran’ın nükleer programı nedeniyle bu ülkeyle yaşanan ihtilafa da göndermede bulunan Obama, İran hükümetinin “sorumlu bir yol izlemesi” halinde uluslararası toplum tarafından tekrar kabul göreceğinin altını çizdi.

“Nevruz barış ve iyi niyet çağrılarının yenilenmesi için de bir fırsat”

Ban Ki-moon da, 21 Mart Uluslararası Nevruz Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, Nevruz’un ailelerin ve dostların yemekler, dans ve şarkılar eşliğinde bayram olarak kutladığı bir gün olduğunu ifade ederek, “Nevruz, toplumların karşılıklı saygı ve uyumu kutlayacağı bir gün. Nevruz arınma ve yeniden doğuş ve barış ve iyi niyet çağrılarının yenilenmesi için de bir fırsat” dedi.
“Her yıl Nevruz bizlere dünyanın sahip olduğu çok kültürlülüğü ortaya koyuyor ve bizleri bir arada tutan bağları güçlendiriyor” diyen Genel Sekreter, bu nedenle Nevruz’un geçenlerde UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine eklendiğini hatırlattı. Ban ayrıca, “Bu adımın arkasındaki ortak amaç Birleşmiş Milletler Genel Kurulunu da 21 Mart’ı Uluslararası Nevruz Günü olarak ilan etmeye teşvik etti” dedi.

Küresel değişimin ve belirsizliklerin, Nevruz’un kutlandığı bölgeleri de kapsayacak şekilde yaşandığı bir dönemde, kutlamaların merkezinde barışın yer almasının özellikle önem taşıdığını belirten Ban, “Bu bayram bize kaderimizin ortak olduğunu ve daha iyi bir gelecek için çalışmamız gerektiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Ban, “Gelin yaşamın yeniden doğuşunu kutlamak ve daha güvenli, barışçıl ve adil bir küresel topluluk yaratma sözü vermek için güç birliği yapalım” çağrısında bulunarak, “Nevruz’da verilmesi gereken söz ve tüm yıl boyunca yerine getirilmesi gereken görevimiz budur” sözlerine ekledi.

20 Mart 2012

cumhuriyet.com.tr

Reklamlar