Azerbaycan’da İran’a Casusluk Yapmakla Suçlanan 22 Kişi Gözaltına Alındı

Azerbaycan Milli Güvenlik (istihbarat) Bakanlığı Halkla İlişkiler Merkezinden bugün yapılan açıklamada, bakanlığın yürüttüğü operasyonlar sonucunda Azerbaycan’ın egemenliğini ve devlet güvenliğini hedef almak suretiyle ajanlık faaliyetinde bulunan 22 kişinin vatana ihanetle ve diğer ağır suçları işlemekle suçlanarak gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, Azerbaycan vatandaşı olan bu kişilerin İran İslam Cumhuriyeti’nin İslam Devrimi Muhafızları Örgütü (SEPAH) ile gizli işbirliği yaparak, SEPAH mensuplarından aldıkları emirler doğrultusunda ajanlık faaliyetleri yürüttükleri, Azerbaycan devleti aleyhine kullanılmak üzere bilgi ve belgeleri toplayarak SEPAH mensuplarına verdikleri, diğer kişilerin de SEPAH örgütü ile işbirliği içine çekilmesine aracı oldukları ifade edildi.

Ajanlık yapmakla suçlanan grubun elebaşı Niyazi Kerimov’un 1999 yılında gittiği İran İslam Cumhuriyeti’nde tanıştığı SEPAH mensubu Ekber Pakraveş’in talimatları ile Azerbaycan Cumhuriyeti devletine karşı ajanlık faaliyetine başladığı, yabancı ülke diplomatlarına karşı düzenlenecek terör eylemlerinde kullanılmak üzere insanlar toplayarak İran’daki kamplara göndermeyi kabul ettiği ve karşılığında kendisine büyük tutarlarda paralar verildiği kaydedildi.

1999-2011 döneminde Niyazi Kerimov birçok kere İran’ı ziyaret etmiş, bu ziyaretleri sırasında SEPAH mensuplarından talimatlar ve emirler almış, bu talimatlar doğrultusunda çok sayıda Azerbaycan vatandaşı ile İran istihbarat örgütlerinin irtibatını sağlamıştır. Bunun dışında, o, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde faaliyetlerini sürdüren yabancı ülke büyükelçilikleri, temsilcilikleri ve vatandaşlarına karşı terör eylemlerinin düzenlenmesi için gerekli bilgileri toplayarak SEPAH mensuplarına iletmiştir.

SEPAH mensupları tanıştıkları Azerbaycan vatandaşlarını değişik bahanelerle İran’a davet etmiş, burada onlara kendi düşüncelerini açıklayarak değişik askeri ve istihbarat eğitimlerine tabi tutmuşlardır.

Eğitimler sona erdikten sonra SEPAH çalışanları sözü edilen Azerbaycan vatandaşlarından gizli işbirliği konusunda yazılı taahhütname almışlardır. Dahası onlara Azerbaycan Cumhuriyeti’nin devlet güvenliği aleyhine kullanmak için gereken bilgileri toplamak talimatı verilmiştir.

Ayrıca SEPAH çalışanları Ekber Pakraveş ve Vahid onlara Niyazi Kerimov, Elman Tağıyev, Mübariz Aliyev ve diğerleri aracılığıyla aylık ücret verileceğini vaat etmiş.

İran`da gereken talimatları aldıktan sonra Azerbaycan`a gönderilen kişiler diğer Azerbaycan vatandaşlarını da işbirliğine çekmişlerdi. Niyazi Kerimov`un talimatı ile İran’a giderek Tahran`da SEPAH`lı Ekber Pakraveş tarafından gizli işbirliğine çekilen Mübariz Aliyev, aldığı talimat uyarınca 2000-2011 yılları arasında Behram Heşimov`u, Ayaz Abbasov`u, Afgan Abbasov`u , Miralesger Ağayev`i, Rövşen Zülfigarov`u, Şahin Memmedov`u, Seymur Gasımov`u, Ceyhun Hebibov`u ve diğerlerini kendi sıralarına çekmiş.

Böylece, bu tür yöntemle İran İslam Cumhuriyeti istihbarat teşkilatı olan SEPAH çalışanları gayri samimi dayanışma sloganları gölgesinde gizli işbirliğine çektikleri Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarından Azerbaycan’ın devlet güvenliği aleyhine grup oluşturmasını amaçlamışlardır.

Bu yıllarda sözü edilen Azerbaycan vatandaşları aldıkları talimatlar uyarınca yabancı ülkelerin Bakü büyükelçiliklerinin, Bakü`deki yabancı ülke temsilciliklerinin, ekonomik alanda faaliyet gösteren şirketlerin, ayrıca `Soxnut`, `American Fast-food`, `BP-Azerbaycan` şirketi ile bilgiler toplayarak İran’da Ekber Pakraveş ve Vehid`e iletmişlerdir.

Ayrıca, SEPAH üyeleri olan Ekber Pakraveş ve Vahid, yabancı devletlerin Azerbaycan’daki büyükelçilileri, temsilcilikleri, örgütleri ve ekonomik alanda faaliyet gösteren kurumlarının çalışanlarına yönelik terör gerçekleştirmek için silah alınmasını, gelecekte gönderilecek olan silahları saklamak için gizli yerlerinin hazırlanmasını da istemişler. Yapılan operasyonlar sonucunda Ali Beşirov, Ebulfez Zekiyev ve Gülhüseyn Nuriyev gözaltına alınmıştır. Arama çalışmaları sırasında gözaltına alınanların evlerinde çok sayıda silah bulunmuştur.

Bununla ilgili Milli Güvenlik Bakanlığı Soruşturma Genel Müdürlüğü Azerbaycan Cumhuriyeti Ceza Kanununun 274. (devlete ihanet) ve 228.2.1. (yasadışı ateşli silah, savaş mühimmatı elde etme, başkasına verme ve taşıma) maddeleri ile soruşturma yürütüyor.

Son dönemlerde bazı sözde uzmanlar ve basın kuruluşları yıkıcı ve düşman güçlerin talimatı ile toplum için tehlikeli, yasalara aykırı eylemlerin yapılması suçlarıyla yargılanan kişilerle ilgili soruşturmaların, dine ve dindarlara karşı yöneldiğine ilişkin asılsız, gerçek dışı bilgiler yaymakla toplumda şaşkınlık yaratmaya çalışıyorlar. Irkına, milliyetine, cinsine, dinine ve görüşlerine bakılmaksızın herkes kanun karşısında sorumludur. Suçların ve suçluların cezalandırılması ilkesi herkes için geçerlidir. Azerbaycan’ın ulusal güvenliğine yönelik suçların ve tehditlerin karşısı bundan sonra da alınacaktır.

Milli Güvenlik Bakanlığı, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve devlet güvenliği aleyhindeki, devlete ihanet ve casusluk suçlarının yapılması için yabancı istihbarat servisleri tarafından kullanılan şahıs aldığı suç talimatının uygulanması için hiçbir şey yapmadığı, devlet yetkililerini gönüllü olarak ve zamanında bilgilendirdiği takdirde ve bu şahsın hareketlerinde başka suç unsuru yok ise kişilerin yargılanmayacağı güvencesini de veriyor.

A.İ.-A.Z-C.S.-A.A.

14 Mart 2012

1news.com.tr

Reklamlar