Azerbaycan Bugün Son Çarşamba’yı Kutluyor

Bugün, Nevruz öncesi kutlanan Çarşamba akşamlarından (Salı) dördüncüsü ve sonuncusu olan Toprak Çarşambası.

Toprak Çarşambası, mitolojik kökleri itibariyle, torağın uyanması, dirilme ve canlanma konuları ile ilgilidir. Toprak, insan yaratılışının maddi temelini oluşturan ana madde olması itibariyle, insanın varoluş sürecinde çok önemli bir yere sahiptir.

Son çarşambada yapılan ateş yakmak, ateşten atlamak, demleme pilav, semeni (çimlenmiş buğday), honça çekmek, kapı dinlemek, mum yakmak, bayram ziyaretine gitmek, fal bakmak gibi birçok gelenek mevcut.

Kökü eskiye dayanan halk geleneklerine ve inanışlarına göre, Son Çarşamba’da çocuklara beşik yaparlar, güneş doğmadan sudan atlarlar, ateş yakarlar ve hayvanların boynuzuna kırmızı kurdele bağlarlar.

Son Çarşamba günü (Salı günü) aile bireylerinin sayısına göre mum yakılır, mumların sonuna kadar yanmaları beklenir, evden ateş, kibrit, yakıt, süt ürünleri, un, ekmek, para ve elek verilmez. Çarşamba gecesi erken yatılmaz, mutlaka yemek yapılır, ölen yakınlar hatırlanır, yemek malzemeleri ölen yakınların isimleri hatırlanarak tencereye konur. Akşam hava kararınca erkenden lamba yakılır.

Yılın Son Çarşambası’nda anneler çocuklarının saçlarından birer tel kopararak akan suya atar, oradan bir kapta su alıp çocuklarının üzerine serper. Bunun çocuklara sıhhat getireceğine ve çocukların o yıl hastalanmayacağına inanılır.

İ.A.-F.V

13 Mart 2012

BAKÜ-1NEWS.COM.TR

Reklamlar