Azerbaycan’da İran Bağlantılı Terör Girişimi Önlendi

Azerbaycan Milli Güvenlik Bakanlığı’ndan verilen habere göre, Azerbaycan’da Sepah ve Hizbullah örgütü zanlısı bir grup gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar, ülkedeki yabancı vatandaşlara karşı silahlı eylem ve patlayıcı maddeler kullanarak terör eylemlerinde bulunmakla suçlanıyor. Söz konusu Zanlılar, İran istihbarat örgütü olan Sepah’ın talimatı doğrultusunda terör eyleminde bulunmak üzere istihbarat içerikli bilgileri toplayarak, yasadışı şekilde çok sayıda silah, savaş mühimmatı, patlayıcı madde ve bomba bulundurmuş ve diğer hazırlık çalışmalarını da yapmış.

Terör eylemlerinde bulunmak üzere Sepah mensubu Hamit ve Lübnan’da faaliyet gösteren Hizbullah terör örgütünün Direniş adlı askeri operasyonlar kanadı başkanı olan Hacı Abbas tarafından kurulan bu çetenin üyeleri arasında görev dağılımının da yapıldığı bildirildi.

Nardaran İhtiyarlar Konseyi üyesi Kerbelayi Natig Kerimov, Milli Güvenlik ve İçişleri Bakanlıkları tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, gözaltına alınanların çoğunun Bakü’nün köylerinden, özellikle de Nardaran vatandaşları olduğunu bildirdi. Yakalananlar, ülkede silahlı örgüt kurma, yasadışı silah bulundurma, devlete ihanet ve uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanıyorlar.

Natig Kerimov’un bildirdiğine göre, gözaltına alınanlar arasında kardeşi Niyazi Kerimov, Milli-Manevi Değerler Birliği Başkanı Mehdi Memmedov, dini makaleler yazan Ebulfez Bünyadov, Fars Haber Ajansı’nın ve İran’ın Seher televizyon kanalının Azerbaycan muhabiri Anar Bayramlı ile sürücüsü Ramil Dadaşov ve Azerbaycan’da terör eylemi hazırlıklarında bulunmakla suçlanan Balagardaş Dadaşov’un yeğeni Ali Memmedov da bulunuyor.

C.S-MRA

22 Şubat 2012

BAKÜ-1NEWS.COM.TR

Reklamlar