Azerbaycan 20 Ocak Katliamını Anıyor

Bugün Azerbaycan’da 20 Ocak 1990’da yaşanan facianın 22. yıldönümü ile ilgili anma törenleri yapılıyor.

Bugün tüm Azerbaycan vatandaşları ve diplomatik temsilciler 20 Ocak`ta hayatlarını kaybeden kahramanların bulunduğu Şehitler Hiyabanı`nı ziyaret edecekler. Ziyaret 20 numaralı orta okulun önünden başlayarak Parlamento caddesi ile Şehitler Hiyabanı doğrultusunda hareketle gerçekleştirilecek.

Bakü Emniyet Müdürlüğü sıkı güvenlik önlemleri aldı. Yoğun katılım nedeni ile buğun saat 8.00-18.00 arası Parlamento caddesi ve Mehdi Hüseyin Caddesi ulaşıma kapatılacak.

Dünya kamuoyunun dikkatini 20 Yanvar faciasına çekmek amacı ile Azerbaycan’ın yabancı ülkelerdeki büyükelçilikleri, diplomatik temsilcilikleri ve Azerbaycan toplulukları tarafından anma törenleri yapılacak.

Anma törenleri Azerbaycan`da 20 Ocak’ta yerel saatle 12.00`da bir dakikalık saygı duruşuyla başlayacak. Aynı gün ülkede bütün devlet bayrakları yarı indirilecek.

20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet ordusunun askeri birlikleri, hiçbir bildirimde bulunmaksızın Bakü ve Sumgayıt şehirlerine, ayrıca Azerbaycan’ın birçok şehir ve rayonuna saldırıda bulunarak katliam yaptı.

Katliam sonucu 132 sivil öldürüldü, 612`si yaralandı, yüzlerce insan kayboldu, 841 kişi yasadışı olarak tutuklandı. Saldırı sırasında yasak olan silah ve mühimmat kullanıldı.

A.Z.-F.V.

20 Ocak 2012

BAKÜ-1NEWS.COM.TR

Reklamlar