Yusuf Halaçoğlu: Bizi “soykırım”la suçlayanlar, Hocalı’ya neden soykırım demiyorlar?

MHP Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Türk Birliği’nin kurulmasının önündeki en büyük engellerden bir tanesinin Türkiye’deki terör hareketleri olduğunu savundu.

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu tarafından Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen, “Bağımsızlığının 20. yılında değişen ve gelişen dünyamızda Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri” konulu konferansta konuşan Halaçoğlu, Azerbaycan’ın bağımsızlığına kavuşmasının 20. yılını gönülden kutladığını söyledi.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü görevi sırasında Azerbaycan’a gittiğini belirten Halaçoğlu, o tarihte Azerbaycan’ın Ruslarla mücadele içinde olduğunu hatırlattı.

Türki cumhuriyetlerin büyük sıkıntılar yaşadığına dikkati çeken Halaçoğlu, “Bu konuda çok sayıda proje vardı. Çok uzun süreli bir strateji belirleniyordu, Batı tarafından. Bu ülkede meydana gelen sağ sol çatışmalarından, PKK mücadelesine kadar, bunların altında nelerin yattığını bu açıdan baktığınızda tahlil edebilirsiniz” diye konuştu.

Türkiye’nin teröre büyük paralar harcadığını ve enerjisini PKK terör örgütünü ortadan kaldırmaya harcadığına işaret eden Halaçoğlu, şöyle devam etti: “Türk Birliği’nin kurulmasının önündeki en büyük engellerden bir tanesi, Türkiye’deki terör hareketleri olmuştur. Türk Birliği, yönetim tarafından hissedilmeli. Türk dünyası aslında bugün Rusya’nın eline bırakıldı. Batılı güçlerin Ortadoğu ile ilgili müthiş projeleri var. ABD binlerce kilometre öteden geliyor, Ortadoğu ve Asya’da bir takım politikalar yürütüyor. Ne işi var, önce bunu bir düşünelim. Peki 1915’te İtalya, Fransa ve İngiltere gibi, çok sayıda ülkenin Anadolu’da ne işi vardı- Bizi ortadan kaldırmak değil miydi dertleri- Kim karşı durdu- Atalarımız göğüs gerdiler.”

Türkiye ile Azerbaycan’ın bir millet, iki devlet olduğunu ifade eden Halaçoğlu, Türkiye’nin Ermeni açılımıyla Kafkas topraklarını Amerika’ya açtığını öne sürdü.

Halaçoğlu, Hocalı katliamının herkesin gözü önünde meydana geldiğine dikkati çekerek, “Orada içlerinde kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu 613 kişi katledildi. Sadece Türk oldukları için katledildiler. Buna uluslararası hukukta ‘soykırım’ denir. Bize soykırım yaptığımızı söyleyenler, acaba Hocalı’ya neden soykırım demiyorlar-” dedi.

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ise “Türkiye’nin güçlenmesi aynı zamanda bizim gücümüzdür” diyerek, bunun farkında olduklarını ve Türkiye’deki insanların da bu bilinçte, bu düşüncede olduğuna inandıklarını söyledi.

Paşayeva, şöyle devam etti: “Geleceğe doğru bizi daha güçlü bir beraberlik bekliyor. Gelecek nesillerin bizden daha iyi olacağına inanıyorum. Gelecek gençler, bu meselelerin bizden daha çok farkında olacaklar, düşünceleri, duyguları ve emelleriyle bu birliğin, bu kardeşliğin, bu gücün, bu coğrafyada kurulmasında büyük rol oynayacaklar.”

/AA/

05 Aralık 2011

BAKÜ-1NEWS.COM.TR

Reklamlar