Azeri vekil: Türkçe ortak dil olsun

Azerbaycan Milli Meclisi milletvekili Nizamiy Cafarov, Türkçe’nin Türk dilli konuşan ülkelerde ‘ortak dil’ olması teklifinde bulundu.

‘TÜRKİYE TÜRKÇESİ ÇOK İDEAL’

Nizamiy Cafarov ,Türk devletleri için Türkiye Türkçesi’nin ortak dil olarak kullanılmasının çok ideal seçenek olduğunu ifade etti. Azeri milletvekili, Türk dünyasındaki Türkçe eğitim yapan lise ve diğer eğitim kurumlarının bu alanda önemli bir temel teşkil ettiğini dile getirdi.
Türkçe’nin 1990 itibariyle bölgede eğitim vermeye başlayan Türk liseleri sayesinde daha da yaygınlaştığını dile getiren vekil Cafarov, var olan bu temel sayesinde Türkçe’nin ortak dil olarak kullanılmasının ciddi bir sorun teşkil etmeyeceğini aktardı.
AZERBAYCAN’DA TÜRK DİZİLERİ YASAKLANMIŞTI
2008 yılı sonunda, Azerbaycan’ın RTÜK benzeri kurumu Milli Radyo Televizyon Şûrası, “televizyonlarda dizi, film ve programların Azerbaycan Türkçesi’nde yayımlanması” kararı almış, Türk dizilerini de bundan muaf tutmamıştı. Özel televizyon yetkilileri de, Türkiye Türkçesi’yle ilgili konunun net olmadığına işaret edip, durum açıklığa kavuşturuluncaya dek Türk dizilerinin yayımlanmayacağını duyurmuştu.
23 KASIM 2011
gazete2023.com

 

Reklamlar