Azerbaycan Ulusal Uyanış Günü

Bugün Azerbaycan’da Ulusal Uyanış Günüdür.

1988’in başlarında Ermenistan’ın, Azerbaycan’ı açık işgali başladı. Moskova’nın, özellikle SSCB lideri Gorbaçov’un buna sorumsuz şekilde yaklaştığını gören Ermeniler planlı şekilde Ermenistan Hükümetinin talimatıyla Ermenistan’da yaşayan 200 binden fazla Azerbaycanlı kendi evlerinden, yurtlarından toplu şekilde kovuldular. Ermeniler sadece kovmakla kalmıyor, Azerbaycanlıları da öldürüyor ve diri diri yakıyorlardı.

Ermenilerin tarihte görülmemiş böylesi vahşetine Gorbaçov ve çevresi hiçbir tepki vermedi. Ermeniler bununla da yetinmediler. 1988 Şubat’ında Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde çatışma çıkardılar. Onlar Azerbaycan’ın tarihi toprağı olan Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan’dan koparıp Ermenistan’a birleştirilmesi konusunu gündeme getirdiler. Durum böyle olunca Azerbaycan halkı ayaklandı. Halk itirazını sakin şekilde yönetime bildirdi. İlk başlarda Azerbaycan vatandaşları Moskova’ya, yerel yönetime inanıyordu. Onların sloganları, ellerinde tuttukları resimler ve bayraklar bunu ispatlıyordu.

Ama bir süre sonra halk Moskova ve Azerbaycan yönetiminin önlem almadığını gördü. İnsanlar ülkenin her yerinden Bakü’ye Azatlık (o zamanki Lenin) Meydanı’na toplanıyor, Ermenilerin ve Sovyet hükümetine karşı mitingler düzenliyor itirazlarını bildiriyorlardı.

17 Kasım 1988’de Bakü’nün en büyük meydanı olan Azatlık Meydanı’nda Sovyet devletinin Azerbaycan’a karşı yürüttüğü siyaseti protesto eden halkın sonu gelmeyen mitingleri başladı. O zaman halk bir yumruk gibi bir bütün olmuştu. Bu, gerçek bir halk hareketi ve milli bir bağımsızlık hareketi idi. Aralık ayı başlarında Sovyet ordusu tarafından miting dağıtıldı.

Azerbaycan’da bu olaylar milli bağımsızlık hareketi olarak değerlendiriliyor ve Azerbaycan’ın bağımsız olmasında önemli bir yere sahiptir. 17 Kasım Ulusal Uyanış Günü 1992’den kutlanıyor.

A.İ-MRA

17 Kasım 2011

BAKÜ-1NEWS.COM.TR

Reklamlar