Cumhuriyet Bayramımız Kutlu olsun.

“Benim nacizane vücudum, elbet bir gün toprak olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyet’ i ilelebet payidar kalacaktır.”

Düşünüyorum da  nasıl bir Insandı bu Mustafa Kemal Atatürk acaba ?

Ölümünün üstünden 75 yıl geçmesine rağmen, sanki daha dünyada yaşıyormuş gibi, dünya siyasetinin nerelere varacağını görebilmesi ve bulunduğu kehanetlerleri ile, bu zamanki siyasilerin hala aklından geçmeyen çözümleri ile, çıkış yolları sunabilmesi hiçte mucizevi bir olay değil. …Ama sadece Mustafa Kemal Atatürkü inceleyen ,irdeleyen ve değişik bakış açılarından yaklaşabilenler için.

Sadece bu gerçek bile, Atatürk hakkında araştırmaların neden bu kadar geniş çapta ve dünyada hiçbir lider için yapılmadığı kadar yapılmasını, anlaşılabilir hale getiriyor.

Devletçiliğin, kurduğu Cumhuriyetinin altı temel taşından birisi olması rağmen, devlet okulları dışında bu gelişmelerin  yaşanması, bu değerlendirmemim altını dahada kalın bir şekilde çizmektedir.

Okutulan Derslerde ne doktrinine nede diğer söylevlerine fazla önem verilmemesine rağmen, nasıl oluyor da yinede Mustafa Kemal Atatürk hala bu denli araştırmaların odağı olabiliyor?

Bunun temel sebeblerinden birisi, akla ve mantığa dayalı tezlerini pratikte hayata geçirebilmiş olmasıdır.

Bu yazımda örnekler vermekten kaçınağım ama isteyenler bu konu hakkında yazdığım yazılarımdan, burada anlatmak istediklerimi, tespit edebilir.

Bu satırları yazdığım esnada 88 inci yılınıda tamamlayan ‘ebedi var olacaktır ‘ diye kehanette bulunduğu Cumhuriyeti , yine Mustafa Kemal Atatürk’ü haklı çıkarmıştır.

Gün geçtikçede , bu ülkeyi ona hakaretlerde bulunarak yönetmeye soyunanlar ve nihayetinde başaranlar dahi, vahşi Dünya düzenine karşı onun nacizane tavsiyelerini ister istemez uymak zorunda kalıyorlar ise, Mustafa Kemal Atatürk bu konudada haklı çıkmıştır derim ve çıkmaya devam edeceğini hepinize müjdelemek isterim.

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu olsun.

Serdar Ebem

29 Ekim 2011

mevzuvatan.com

Reklamlar