Azerbaycanlı milletvekillerinden İran’a sert tepki

Azerbaycan Milli Meclisi’nin milletvekilleri sonbahar oturumunun bugün yapılan ilk toplantısında, İran’da Urmiya gölünün kurutulması ile ilgili olarak İran Parlamentosu’na müracaat ettiler.

Milletvekili Genire Paşayeva’nın bildirdiğine göre, Güney Azerbaycan’da milyonlarca insanın kaderi ciddi şekilde tehlikededir.

Paşayeva konuşmasında: “ Urmiya gölünün kurutulması sadece o bölgeyi değil, tüm çevre bölgeleri de etkiliyor. İran Parlamentosu’na müracaat etmek istiyorum, orada yaşayan Azerbaycanlıların sorunlarına sorumsuz yaklaşmasınlar. İran’da Azerbaycan’a karşı propaganda yapan “Seher” kanalına aktarılan kaynağı orada yaşayan Azerbaycanlıların sosyal durumlarının iyileştirilmesine harcanmasını teklif ederdim. ” dedi.

Milletvekili Fezail Ağamalı’nın bildirdiğine göre, Urmiya gölünün 7 metre kadar kurutulması belirlenmiştir. Ağamalı’nın sözlerine göre, 2-3 yıldan sonra Azerbaycan tozda boğulacak, gölün kuruması Nahçıvan’ı direkt etkiliyor.

Ağamalı: “ 10 milyon insan çevresel tehlike ile karşı karşıya gelecek” dedi.

Milletvekili Siyavuş Novruzov İran’da yaşayan 30 milyon Azerbaycanlıyı bu konuda aktif olmaya çağırdı. Milletvekili: “ Onlar en azından Dağlık Karabağ’a İran’ın Batı Azerbaycan vilayetinden geçen arabaların geçişini önleyebilirler” dedi.

 

30 Eylül 2011

BAKÜ-1NEWS.COM.TR

Reklamlar