Ülkü Ocakları İran’ı uyardı

06 Eylül 2011 Salı
“ Ülkü Ocakları Genel Başkanı Harun Öztürk, İran Büyükelçiliği’ne bir mektup yazarak, İran’ın Azerbaycan Türklerine yönelik uyguladığı şiddeti protesto etti.
İran’ın Azerbaycan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Urmu kentinde geçtiğimiz cumaretesi gününden bu yana süren olaylarda, İran güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu pek çok Azerbaycan türkü yaralanırken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı.Ülkü Ocakları Genel Başkanı Harun Öztürk, İran Büyükelçiliği’ne bir mektup yazarak, Güney Azerbaycanlı soydaşlarımız hakkında uyarıda bulundu.

Harun Öztürk imzası ile Ülkü Ocakları adına İran Büyükelçiliği’ne göndeirlen mektup şöyle:

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne;

Ülkeniz sınırları içerisinde yaşayan milyonlarca soydaşımızın son günlerde yaşadıkları herkesin malumudur. Bilindiği üzere coğrafi ve kültürel açıdan oldukça mühim bir yere sahip olan Urmu Gölü’nün kurumaya terk edilmesinin neticesinde gerçekleştirilen protestolarda göstericilere karşı orantısız güç kullanılmaktadır. Tebriz ve Urmiye bölgesinde gerçekleşen protestolar neticesinde ölümlerin ve yüzlerce yaralının da varlığından haberdarız. İran yönetiminin iletişim araçları üzerinde de tahakküm uygulaması dolayısıyla olaylar hakkında net bilgi akışının da olmaması durumu daha da vahim bir hale getirmektedir. Türk milliyetçileri olarak soydaşlarımıza yönelik bu zulmün bir an önce son bulmasını istiyoruz. Sürecin takipçisi olacağımızı ve soydaşlarımıza yönelik zulmün sürmesi halinde tepkimizi arttırarak ortaya koyacağımızı bilmenizi isteriz.

Harun Öztürk

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı

http://www.haberiniz.com/yazilar/haber39530-Ulku_Ocaklari_Irani_uyardi_.html

Reklamlar